Упоредна анализа стопе незапослености добијене на основу анкетних и административних података

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Упоредна анализа стопе незапослености добијене на основу анкетних и административних података

Иван Н. Ивковић и Саша Б. Јовић

Стопа незапослености представља главни индикатор незапослености. У Републици Србији објављују се две стопа незапослености. Стопа незапослености добијена на основу истраживања Анкета о радној снази, према дефиницији Међународне организације рада и стопа незапослености израчуната на основу података из регистара незапослених Националне службе за запошљавање, која евидентира податке о регистрованој незапослености, у складу са националним дефиницијама и регулативама.
У првом делу рада описане су дефиниције и главне карактеристике података добијених из Анкете о радној снази (анкетни подаци) и из евиденције незапослених коју води Национална служба за запошљавање (административни подаци). Применом статистчких метода, у другом делу рада, приказани су резултати упоредне квантитативне анализе оба скупа података (регистроване незапослености и незапослености према Анкети о радној снази) у Србији.
На основу резултата спроведених статистичких анализа разлика између стопа незапослености, за период од 2004. до 2013. године, закључено је да су стопе незапослености добијене на основу Анкете о радној снази и стопе незапослености добијене из евиденција Националне службе за запошљавање високо корелиране, са значајно различитим аритметичким срединама и варијансама. Практично, овде је пре реч о два концепта, пре него о две стопе незапослености, који се допуњују те ниједан од њих не може бити замењен другим. Оба концепта имају своју улогу и специфичан обим примена у анализи тржишта рада и прогнозирању.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату