Преузмите цео чланак у ПДФ формату
Нагли пораст коришћења наоружаних дронова у првој деценији XXI века у извођењу ватрених удара против Ал Каиде и њој сродних терористичких група омогућило је противтерористичким операцијама САД до тада невиђену предност у односу на високодецентрализоване и фрагментисане терористичке мреже. Терористичке организације нису оптерећене правилима и регулативама суверене државе и њени припадници могу слободно да се крећу преко државних граница, оперишу у различитим деловима света, што им омогућава планирање, организовање и извршавање својих циљева и задатака. Слобода кретања даје терористичким мрежама значајну предност над сувереним државама. Интензивна техничко-технолошка унапређења дронова омогући ће шири спектар могућности у противтерористичким операцијама САД као директан одговор на безбедносна угрожавања од стране терористичких група и умањити стратегијску предност коју поседују терористичке мреже.
Борбена употреба дронова омогућава америчкој војсци и обавештајној заједници способност да се брзо и одлучно супротставе терористичким мрежама на глобалном нивоу, ефикасно ослабе и(ли) неутралишу њихов развој у кључним регионима света, смање њихове оперативне способности и онемогуће им слободно кретање. Напредак технологије и тактике у коришћењу наоружаних дронова делује као „мултипликатор снаге“ за америчку војску и обавештајну заједницу, омогућавајући им да пројектују значајну војну силу у негостољубивим деловима света. Посвећеност Бушове и Обамине администрације борбеној употреби дронова против вођа и оперативних чланова међународних терористичких група ставила је у први план њихову употребу током извођења противтерористичких операција како на тактичком тако и на стратегијском нивоу.
Амерички дрон програм покреће веома значајна питања у односу на међународно право и амерички правни систем. Расправе о легалности дрон програма опструисане су сталним одбијањем Обамине администрације да дâ одговоре чак и на основна питања која се тичу борбене употребе дронова. Недостатак транспарентности, неконзистентност са основним принципима међународног права, само су онемогућавали евалуацију ефикасности борбене употребе дронова у неутралисању терористичких група и њихових мрежа као и законску оправданост дрон програма. Нејасне изјаве америчких званичника о дрон програму уз одсуство јасне државне политике проузрокују слабљење основних принципа међународног права и основних људских права.