Турска на путу од демократије до аутократије

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Турска на путу од демократије до аутократије

Сања Радаковић и Витомир Станковић

Османско царство које је терајало 600 година није пало као последица Првог светског рата, и право је чудо што се толико одржало, а његове последице осећамо и данас. Османско царство основала су муслиманска племена из средишње Азије 1299. године, с тим да је врхунац достигло у 17. веку када се протезало на три континента.
Почетком 20. века, Турска је прошла кроз многе значајне промене у својим политичким превирањима. Најзначајније промене су се десиле након именовања и под влашћу председника Мустафе Кемала Ататурка. Данашња политика Турске је у складу са идеолигијом и идејама Реџепа Тајипа Ердогана, а једна од тих идеја је и неоосманизам који не крије изражене претензије према муслиманским државама некадашњег СССР, Криму, грчким острвима у Егејском мору, а посебно према Балканском полуострву.

Османско царство остало је без Египта и већине Северне Африке до 1882, године, када су их преотели Британија и Француска, док је Русија преузимала под своје, једну за другом, провинције источне Анадолије.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату