Компаративна анализа заштите тајности података Републике Србије са другим државама код кривичних дела против уставног уређења

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Компаративна анализа заштите тајности података Републике Србије са другим државама код кривичних дела против уставног уређења

Дејан Н. Тепавац, Мирослав Ј. Бјеговић

Кривична дела против уставног уређења и безбедности се такође неформално називају и политичким кривичним делима. Стога, посебно је значајно пронаћи праву меру између кривичнопроцесне заштите државе и угрожавања слободе и права грађана. Реална опасност постоји и у смислу да се кривично право у овој области злоупотребљава од стране носиоца власти, прогањањем политичких противника. Кажњавање за припремне радње се може оправдати побољшањем превенције у делу реаговања у раној фази остваривања кривичног дела, али у исто време ствара могућност за евентуалне злоупотребе.
Са злонамерним појединцима, потенцијалним учиниоцима наведених кривичних дела, све чешће покушавају да се изборе национална права. Циљ је да се ублаже негативне последице и смање губици који настају због вршења наведених криминалних активности. Последице могу бити далекосежне по националну безбедност, тј могу проузроковати проблеме од суштинског значаја за функционисање националне заједнице.
Најшири појам у контексту безбедности једне државе јесте појам националне безбедности који се различито схвата и тумачи. У најширем поимању под њим се подразумева опстанак државе или национални опстанак, односно одсудна одбрана ради очувања територијалног интегритета, политичке независности и државних институција. У великим државама под националном безбедношћу подразумева се заштита свих националних интереса, одсуство рата или његово успешно вођење и завршетак. Према другом схватању, под националном безбедношћу, заснованом на спољашњим чиниоцима подразумева се одсуство претњи, односно положај у међународној заједници који онемогућава угрожавање виталних интереса.
Узимајући у обзир претходно изнете чињенице, основано је закључити да је ефикасна заштита пословних информација нужна. У том смислу сваки субјект, посебно националне државе, улажу огромне напоре који се огледају у успостављању посебног система којим ће заштитити пословне информације и ризик од њиховог нежељеног доласка у погрешне руке, свести на минимум.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату